Виконуючий обов’язки виконавчого директора Української зернової асоціації, Сергій Іващенко, зазначив, що Європейський Союз скоро може відмовитися від ріпаку й кукурудзи з України, бо вони не відповідають екологічним критеріям. При виборі постачальників експортери з ЄС керуються Директивою Європарламенту й Ради ЄС 2009/28/ЄС від 23 квітня 2009 р.

Згідно з вимогами Директиви, викиди вуглекислого газу слід заміряти та підраховувати протягом всього життєвого циклу рослин, котрі використовуються для виробництва біологічного палива. Йдеться про викиди при вирощуванні й збиранні урожаю, транспортуванні, сушці й зберіганні. За підрахунками мають складатися звіти по регіонах та країні в цілому. При цьому норми викидів при виробництві біологічного палива не лишаються сталими. З року в рік вони стають все більш жорсткими.

Значення ринку ЄС для України

Європейський Союз, поза всякими сумнівами, – найбільш значний експортер українського зерна. Зокрема, бурхливий розвиток виробництва біопалива в Європі створив попит на кукурудзу й ріпак з України.

Згідно з відомостями Української зернової асоціації, цього сезону наша країна відвантажила до Євросоюзу 6,7 мільйона тонн кукурудзи (минулого сезону обсяг експорту до Євросоюзу складав 16 мільйонів тонн, і це 53% від всього експорту). Ріпаку до ЄС у 2019-2020 маркетинговому році відвантажили 2,8 мільйона тонн, і це 97% від всього експорту (минулого сезону експорт ріпаку в цілому склав 2,5 мільйона тонн).

Сутність проблеми та шляхи її розв’язання

Сьогодні в нашій країні підрахунки стосовно кількості викидів вуглекислого газу при виробництві аграрної продукції не здійснюються. За орієнтир можна використати пілотні розвідки Інституту економічних досліджень, проведені у 2017 році. Отримані дані свідчать про перевищення допустимих норм викидів. Поряд з тим, Австралія та Канада, головні конкуренти для українських агровиробників, підготували для ЄС звіти, в яких засвідчується повна відповідність стосовно дотримання обсягів викидів парникових газів.

Отож, Україні на урядовому рівні необхідно шукати способи зменшення викидів вуглекислого газу при сільськогосподарському виробництві та налагоджувати систему проведення відповідних підрахунків, що дасть змогу створювати звіти для експортерів.