У минулому маркетинговому році закордон було експортовано 50,4 млн тон зерна та продуктів його переробки. Прибутковим для України виявився східний напрямок, зокрема було виконано поставки до КНР на суму 533 мільйона доларів. По попередніх прогнозах Державної служби статистики, ці показники у 2019/20 рр. стрімко зростуть, чому посприяє торговельна війна Китаю з США та Канадою.

Зміни у поставках продукції закордон

Проблеми з якістю урожаю у 2018 р. призвели до накладання санкцій на експорт з боку одного з найпотужніших імпортерів українського зерна – Єгипту. Однак після підписання нових договорів із Китайською Народною Республікою ситуація з поставками пшениці налагодилась.

Доля вітчизняного зерна в імпорті Китаю збільшиться, однак число проданої кукурудзи та ячменю, по прогнозах, може зменшитись. Це закономірний процес взаємозаміщення культур, що є звичним механізмом у сфері сільськогосподарської галузі.

Причини збільшення об’ємів та перспективи розвитку галузі

Співпраця українських та китайських підприємств у цьому секторі вбачається багаторічною перспективою, вигідною для обох сторін. Представники КНР інвестували кошти у вирощування, обробку, зберігання та експорт пшениці в Україні.

Сприятливі фактори для збільшення об’ємів експорту на східному ринку:

  • приріст населення в азійських країнах;
  • переорієнтація Китаю на вирощування птиці та потреба в фуражному зерні;
  • припинення значних поставок від США та Канади.

У зв’язку зі скороченням поголів’я свиней, Китай імпортує зернові для вигодовування птиці. Це компенсує дефіцит протеїну, потрібний для задоволення потреб населення. Закупівля пшениці економічно вигідніша, ніж ввезення кукурудзи чи свинини з-за кордону. Зважаючи на конфлікт між КНР та CША, Україна у 2019 маркетинговому році має усі шанси збільшити об’єми поставок пшениці та інших продуктів агропромислового комплексу до рекордних показників.

Орієнтуючись на оцінку виконавчого директора комітету олійних та зернових культур Європейської Бізнес Асоціації Ірини Душник, вітчизняне виробництво сільгоспродукції використовує свій експортний потенціал із Китаєм лише на 7,5%. Це дозволяє розвивати сегмент й підвищувати об’єми поставок до Піднебесної. Налагодження торговельно-економічних відносин із потужним партнером та підписання стратегічно важливих договорів допоможе вивести Україну на світовий ринок та позитивно вплине на стан економіки держави.

Зайняти свою нішу на експортному ринку азійських країн вдасться, коли ми оптимізуємо процес вирощування пшениці та модернізуємо системи обробки зерна. Щоб уникнути негативного досвіду інших країн, урожай яких постраждав через засуху або надмірні дощі, наша компанія застосовує імпортні системи для мікрозрошення культури.

Загалом за останні 5 років поставки зернових культур до Китаю збільшились у 20 разів завдяки швидкій реакції агрохолдингів на зміни у світовому ринку пшениці та продуктів її переробки. Переорієнтація вітчизняного виробника на актуальні позиції відкриває нові шляхи розвитку цього сегменту сільського господарства.