Вітчизняні зерновиробники прийшли до розуміння нагальної потреби будівництва сучасних комплексів для зберігання зерна або, принаймні, переобладнання тих елеваторів, що вже працюють. Доведеться вкладати чималі кошти, зате надалі терміни зберігання подовжаться, експлуатаційні витрати зменшаться, загроза погіршення якості зерна буде мінімізована. Обладнаний за новими стандартами елеватор забезпечує навіть за несприятливих погодних умов хороший стан зерна завдяки правильній сушці та постійному контролю умов зберігання.

Згідно з оцінкою експертів, Україна потребує на разі 300-400 нових елеваторів, що будуть рівномірно розподілені по всій території країни. Орієнтовний обсяг інвестицій для реалізації проектів з будівництва комплексів для зернозберігання та супутньої інфраструктури складає $4,5 – $8 млрд. Водночас, лише в другій половині жовтня – на початку листопада поточного року з’явився ряд повідомлень про появу нових та оновлення старих елеваторів.

Нові елеватори на Хмельниччині та Полтавщині

В Хмельницькій області найближчим часом буде завершене будівництво елеватора в ФГ «Барда-2007». Комплекс включає два силоси місткістю 216 тонн виробництва KMZ Industries (Карлівського машинобудівного заводу). На елеваторі буде працювати зерносушарка Brice-Baker SCN 12/24, продуктивність якої складає 39 тонн на годину при зниженні вологості пшениці з 20% до 14%. Сушарка працює на альтернативному паливі. На елеваторі встановлені також скребкові (ланцюгові) конвеєри та норії.

На початку листопада запрацював «Чутовський елеватор» в с. Петрівка Чутовського району Полтавської області. Відкрила це зерносховище компанія «Явір АПК». Потужності елеватора розраховані на зберігання 40 тис. тонн зерна.

Великі реконструкції елеваторів в Україні

Нещодавно підійшли до завершення дві масштабні модернізації елеваторних комплексів у Вінницькій та Хмельницькій області. Йдеться про об’єкти, що входять до складу ГК «Епіцентр К» – «Вінницький елеватор» та «Закупнянське хлібоприймальне підприємство». Проектувальником виступала компанія «Південелеватор». Роботи з реконструкції розпочалися ще весною 2018 року. При цьому елеватори працювали. На об’єктах встановили конусні оперативні силоси та силоси для довготривалого зберігання зерна, а також транспортери та норії. Потужності «Вінницького елеватора» тепер розраховані на 168 т зерна, «Закупнянського ХПП» – на 105 тонн.

На Пирятинському елеваторі Grain Alliance, що на Полтавщині, успішно запрацювала інноваційна зерносушарка італійського виробника Bonfanti. Функціонує вона на альтернативному паливі – відходах від очищення зерна. На разі за допомогою цього обладнання вже висушили 30 тисяч тонн зерна.