«Нафтова криза» та різке падіння курсу російського рубля стало ще одним чинником, що посилив турбулентність на аграрному ринку. Сільгоспвиробників України й так очікували нелегкі випробування у зв’язку зі світовою економічною кризою, спричиненою епідемією коронавірусу з Китаю. Варто згадати про те, що навіть до епідемії аграрний ринок не був стабільним, бо значною мірою реагував на непередбачувані погодно-кліматичні зміни, а також на такі ж непередбачувані коливання курсу гривні.

Зараз експерти переконані в тому, що втрати для економіки України є неминучими, як і девальвація гривні. Міра знецінення національної валюти буде залежати від фахового рівня та рішучості нового уряду. Українські фермери відчули вплив «нафтової кризи», буквально, відразу. Подальше прогнозування – непроста справа. Проте за деякими підрахунками загальний обсяг втрат може сягнути у грошовому вираженні 10 мільярдів гривень.

Перші прояви кризи на зерновому ринку

Лише протягом перших кількох днів з того моменту, коли стало відомо про обвал цін на нафту, вартість зерна знизилася приблизно на 7%. Пшениця подешевшала на 5%, а кукурудза – аж на 8%.

Вже зараз можна чітко сказати: якщо ціна на нафту не стабілізується чи, ще гірше, сягне нижчого рівня, зерно подешевшає на 15%. Для України це обернеться колосальними втратами. На сьогодні наша країна має на продаж близько 2 мільйонів тонн пшениці та аж 14 мільйонів тонн кукурудзи. Якщо продати зернові за теперішніми цінами, сільгоспвиробники втратять приблизно 4 мільярди гривень.

Витоки проблем та прогнози щодо розвитку подій

Більшість фахівців сходяться на думці про те, що Україна зовсім не була готова до нищівного впливу епідемії коронавірусу на економіку. В структурі експорту нашої країни переважає сировина, а не товари з високою доданою вартістю. Сировинна продукція на фоні ситуації з коронавірусом дешевшає.

І ось до цих обставин додалася «нафтова криза». Росія в умовах девальвації рубля буде ще більш активно збільшувати обсяги експорту зерна на олійних культур на світові ринки. Навіть більше, деякі експерти говорять про те, що РФ може спричинити «обвал» цін на світовому ринку зерна. І при цьому РФ конкурує за ті ж самі ринки збуту, що й Україна (Південно-Східна Азія, Північна Африка й Близький Схід).

Ще у 2014-2016 роки Росія розпочала дуже жваво нарощувати обсяги виробництва зерна та експорту. Зокрема, за останнє десятиріччя Росія подвоїла виробництво пшениці. Аналогічним чином виглядає й ситуація з виробництвом олійних культур. Отож, за будь-яких обставин конкуренція між зерновиробниками двох сусідніх країн загострюється.