Відразу після Нового року перспективи стосовно експорту соняшникової олії на світові ринки виглядали досить оптимістично. Найбільші імпортери соняшникової олії Індія та Китай все більше почали зосереджуватись на виробниках з чорноморського регіону. Ціни на соняшникову олію з чорноморського регіону в період з січня по кінець грудня 2019 року зросли на 22%.

Проте несподіваним чинником як для постачальників, так і для споживачів стало поширення в Китаї епідемії, викликаної коронавірусом. У зв’язку з можливим скороченням імпорту до Китаю стався обвал цін на пальмову та соєву олію. Звісно, такий стан речей зумовив зниження цін на соняшникову олію. Прогнозувати подальший перебіг подій наразі складно. Тим більше, що при аналізі ситуації на світових ринках соняшникової олії слід враховувати фактор посилення конкурентного тиску з боку Росії, котра збільшує обсяги виробництва насіння соняшника.

Сприятливі передумови для зростання українського експорту соняшникової олії

Індія та Китай, що разом імпортують близько 40% світової соняшникової олії, нарешті серйозно зацікавилися виробниками з чорноморського регіону. Також експерти були одностайними в прогнозах щодо зростання загального світового попиту на соняшникову олію у 2020 році.

Компанія «Укролія» повідомила про те, що лише в січні 2020 р. відправила до Китаю 350 т соняшникової органічної високоолеїнової нерафінованої олії. Зокрема, в повідомленні зазначалося: «У Китаї дуже велика кількість покупців – чисельність населення скоро становитиме 1,5 мільярда. Наситити такий ринок складно, проте знайти нішу та зайняти її – реально. Зростання добробуту населення та інтерес до іноземних продуктів гарантують успіх на цьому ринку».

Негативні чинники: епідемія коронавірусу в Китаї та конкуренція з боку Росії

Поширення в Китаї епідемії, викликаної коронавірусом, несподівано змінило ситуацію на світовому ринку олії. Найбільш постраждала Малайзія, як постачальник пальмової олії, ціна на яку обвалилася до рекордного рівня. Проте ситуація так чи інакше позначилася й на інших світових виробниках рослинної олії, включно – й на Україні. Інтерес до української олії знизився. Індійські трейдери очікують на подальше падіння цін, й не поспішають укладати нові угоди на поставки з України.

Поряд з тим, експерти прогнозують рекордно високі врожаї соняшникового насіння в поточному сезоні. Посівні площі соняшнику збільшуються як в Україні, так і в Росії. Дехто з експертів вважає, що українські виробники можуть втратити до 30% експорту до Індії через конкуренцію з представниками російської олійної галузі. Експорт соняшникової олії з РФ до Індії збільшиться на 550%, та досягне 650 тисяч тонн у 2019/20 маркетинговому році. Це призведе до скорочення частки України на індійському ринку з 90% до 66%, частка Росії при цьому зросте з 4% до 25%.