3 березня Кабмін ухвалив рішення стосовно передачі 100% акцій ПАТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України” (ДПЗКУ) для приватизації. Як зазначається в повідомленні Reuters, «Україна продає свою єдину державну зернову компанію».

Сьогодні це найбільший в державі експортер зерна й виробник борошна. Також ДПЗКУ лідирує за ресурсами зберігання зернових культур (3,7 мільйона тонн), експлуатуючи 47 зернових силосів по всій країні. Елеватори корпорації забезпечують сертифіковані умови зберігання зерна та дотримання його хороших якісних показників. Корпорація включає у свою структуру 55 регіональних філій, що дозволяє співпрацювати з фермерами 20 регіонів нашої держави. Перевалка на експорт здійснюється з власних портових об’єктів.

Основні показники діяльності ДПЗКУ

Зерновий термінал ДПЗКУ в м. Одеса за перші 7 місяців поточного маркетингового року (з липня 2019 року) збільшив перевалку зерна у 2,5 рази, а саме – з 278 до 690 тисяч тонн. Через Миколаївський портовий елеватор корпорації за цей же період пройшло 230 тисяч тонн зерна. До отримання звістки про приватизацію планувалося переоснащення Одеської та Миколаївської перевалок з метою нарощування обсягів експорту у 2020 році.

За сім місяців, до середини лютого 2020 року, ДПЗКУ експортувала більш як 800 тисяч тонн власних зернових культур. Крім цього, 80 тисяч тонн збіжжя були відвантажені за кордон відповідно до замовлень контрагентів.

Корпорація в останні місяці

4 грудня 2019 року відповідно до рішення Кабміну керівництво ДПЗКУ перейшло до Саймона Чернявського. До цього призначення Чернявський протягом чотирьох років керував агрохолдингом «Мрія», вивівши його з кризового становища (зокрема, йдеться про борг в 1,2 мільярда доларів США). Аграрний холдинг після заходів Чернявського відновив свою прибутковість, та перейшов до стратегічного інвестора.

До останнього часу перспективи розвитку ДПЗКУ теж виглядали досить обнадійливими. Проте, як зазначив чинний на той час голова українського уряду Олексій Гончарук, «на папері чомусь це невигідно та неефективно» (про діяльність ДПЗКУ).

В цілому, минулого сезону ДПЗКУ експортувала 2,44 мільйона тонн зерна, з них – 921 000 тонн до Китаю. Ще 2012 року була підписана угода (до 2027 року) про позику між ДПЗКУ та Ексімбанком Китаю під поставки зерна в розмірі 1,5 мільярда доларів США. ДПЗКУ мала постачати 5 мільйонів тонн зерна щороку. 17 січня 2020 року ДПЗКУ виплатила Ексімбанку Китаю 115,9 мільйона доларів США в рахунок погашення заборгованості за цим кредитом.