Зерно – це вантаж, який в багатьох країнах світу значною мірою транспортується великими річковими артеріями. Однак в Україні статистика стосовно обсягів перевезення зернових річками виглядає досить скромно.

За підрахунками експертів, частка річкових вантажних перевезень в Україні зараз складає близько 1,5%. Для порівняння, в країнах Європейського Союзу цей показник сягає 10%. Поряд з цим, поволі обсяги транспортування вантажів річкою Дніпро зростають. В цілому, протягом минулого року Дніпром перевезли 11,79 млн тонн вантажів, що на 16% більше, ніж у 2016 році. Зокрема, зернових серед цих вантажів було перевезено 4,852 млн тонн (у 2016 році цей показник складав 1,999 млн тонн).

Сприятливі обставини та перспективи розвитку галузі

Завдяки теплій зимі в січні цього року вантажоперевезення по Дніпру сягнули небувалого показника – 390,8 тисячі тонн. Для порівняння: за січень минулого року цей показник складав лише 61,2 тисячі тонн. Транспортування зернових річкою зросло в чотири рази, до 208 тисяч тонн. Всього кількість суднопроходів з різними вантажами річкою Дніпро протягом січня склала 339 рейсів.

Зростання обсягів перевезень зумовлює потребу у створенні великих річкових хабів. Зокрема, подібний логістичний об’єкт планується спорудити найближчим часом в Херсоні на базі морського порту. В конкурсі щодо модернізації порту перемогла компанія “Рісойл-Херсон”. Шота Хаджишвілі, засновник компанії Risoil S.A. зокрема зазначив: “Ми плануємо використовувати повністю весь потенціал судноплавства на Дніпрі”.

“Рісойл-Херсон” планує спорудити регіональний логістичний хаб для експорту продукції, виробленої в Херсонській області та сусідніх регіонах, на міжнародні ринки. Передбачається розбудова логістичних ланцюжків та розвиток річкового вантажосполучення з урахуванням економічного потенціалу Дніпра. В рамках проекту планується відновити за сучасними стандартами потужності для зберігання зернових та олійних культур. Також буде збудовано заводи з переробки висівок та сої.

Проблеми та перешкоди для розвитку річкових перевезень зерна

Як повідомляв GMK Center, Міністерство інфраструктури пропонує вдвічі підвищити плату за проходження суднами шлюзів Дніпровського каскаду. Проти цього категорично виступають аграрії та зернотрейдери. Проект постанови Кабміну суперечить проекту закону №1182-1 «Про внутрішній водний транспорт» 06.09.2019 року, в якому передбачено утримання шлюзів гідроенергетичними електростанціями.

Наразі судновласники могли б покривати витрати, пов’язані, безпосередньо з відкриттям/ закриттям шлюзів. Одне з альтернативних джерел фінансування утримання шлюзів – цільове використання частини коштів Дорожнього фонду. Підвищення плати за проходження шлюзів на Дніпрі знизить конкурентоспроможність річкового транспорту у порівнянні з рештою видів транспорту. Собівартість зерна й іншої продукції, що буде транспортуватися річками, неодмінно зросте через збільшення логістичних затрат.