Єгипет – найбільший покупець пшениці у світі. Тому тендери державного імпортера зерна Єгипту GASC (Генерального управління з питань постачання продовольства) стають подією номер один для зернотрейдерів з усіх країн.

29 жовтня світ облетіла звістка про закупівлю через тендер GASC чотирьох партій української, румунської та французької пшениці з терміном постачання 5-15 грудня. При цьому, середня закупівельна ціна зросла у порівнянні з попереднім показником на $5 за тонну. 

Особливості ситуації з тендерами GASC в серпні-жовтні

Експерти зернового ринку говорять про те, що постачальники зерна з Чорноморського регіону та Франція досить запекло борються за єгипетський ринок. В новинах регулярно з’являються повідомлення на кшталт: «15 серпня найнижча пропозиція на закупівлю пшениці в Єгипті склала 199,87 долара за тонну для 60 000 тонн українського зерна» або «27 вересня на єгипетському державному тендері найнижча пропозиція в розмірі 194,40 долара за тонну була отримана за 60 000 тонн французького зерна від компанії Glencore».

Якщо на останньому тендері GASC оминув увагою пропозиції від Росії, це не можна вважати тенденцією. У зв’язку з хорошими врожаями та накопиченням запасів зерна Росія не відмовиться від активної боротися за такий перспективний напрямок експорту, як Єгипет. Президент Зернового Союзу РФ Аркадій Злочевський зазначив: «Світ без нашої пшениці не проживе, ми займаємо перше місце з постачання пшениці на світові ринки. Так, ми в даний момент програємо конкуренцію і Україні, і французам, навіть в деякому сенсі американцям, але це тимчасове явище».

На конкурентоспроможності російського зерна негативно позначається висока вартість логістичних операцій. Вартість постачання висока, що автотранспортом, що залізничним транспортом.

Учасники єгипетських тендерів від України

На останньому тендері від України було придбано 55 000 тонн за ціною $234,55 тонна CFR ($217,45/т FOB та $17,1/т фрахт) у компанії Olam та 60 000 тонн за ціною $236,16 тонна CFR ($219,5/т FOB та $16,66/т фрахт) у компанії Louis Dreyfus. Серед учасників попередніх тендерів від України – також компанія Hakan Agro.

Варто зазначити: крім пропозицій щодо експорту пшениці, Україна бере участь в тендерах GASC як постачальник рослинної олії (соняшникової та соєвої).